Skip to content

125-127 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block332
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,336
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
27%
Improvement Value:$325,100
73%
Total Assessment$447,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,777+2.0%
2024$10,561+1.6%
2023$10,397+0.1%
2022$10,392+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6052, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1923