Skip to content

203 Lincoln Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block329
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,724
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
24%
Improvement Value:$383,100
76%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,647+43.1%
2024$10,931+1.6%
2023$10,762+0.1%
2022$10,757+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,304DeedBook 20250, Page 17458Recorded3/19/2025

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,444DeedBook 20220, Page 59125Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5994, Page 603

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5908, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1923