Skip to content

672 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1908

Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block334
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
27%
Improvement Value:$358,300
73%
Total Assessment$490,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,503+2.0%
2024$13,233+1.6%
2023$13,028+0.1%
2022$13,022+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908