Skip to content

32 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block337
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
40%
Improvement Value:$230,700
60%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,605+2.0%
2024$9,413+1.6%
2023$9,267+0.1%
2022$9,263+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 20160, Page 76351Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 12568, Page 3199Recorded8/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953