Skip to content

10 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Church/Charitable

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block337
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionGAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,000
90%
Improvement Value:$18,200
10%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,284+0.1%
2022$2,283+2.8%
2021$2,221+2.0%
2020$2,178+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 20171, Page 9885