Skip to content

87 Lincoln Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Oct 15, 2012

Property Information

Block338
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,300
33%
Improvement Value:$305,900
67%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,659+2.0%
2024$7,506+1.6%
2023$7,390+0.1%
2022$7,386+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953