Skip to content

24 Tremont St.

Irvington, NJ 07111

Built 1913

Last Sale Date
Oct 12, 2011

Property Information

Block33
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,823
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
26%
Improvement Value:$358,400
74%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,525+2.0%
2024$9,334+1.6%
2023$9,190+0.1%
2022$9,185+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913