Skip to content

30 Tremont St.

Irvington, NJ 07111

Built 1912

Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block33
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
32%
Improvement Value:$290,200
68%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,519+2.0%
2024$9,328+1.6%
2023$9,184+0.1%
2022$9,179+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912