Skip to content

1225 Springfield Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block340
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4APTS/5STRS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
19%
Improvement Value:$951,100
81%
Total Assessment$1,179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,544+0.0%
2024$35,528+1.6%
2023$34,976+0.1%
2022$34,937+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 6209, Page 305

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5954, Page 570