Skip to content

1175-1181 Springfield Ave

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Mar 3, 2014

Property Information

Block340
Lot11
QualifierB01
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBILLBOARD
Dwellings1

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$72,100
100%
Total Assessment$72,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,014+2.0%
2024$1,974+1.6%
2023$1,943+0.1%
2022$1,942-18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0