Skip to content

1257-1275 Springfield Ave

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block344
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class---
Description1STR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$740,500
41%
Improvement Value:$1,066,200
59%
Total Assessment$1,806,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,216+0.0%
2024$51,191+1.6%
2023$50,397+0.1%
2022$50,340+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

DeedBook 20170, Page 49594