Skip to content

93 Prospect Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block350
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,656
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,000
30%
Improvement Value:$365,400
70%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,571+2.0%
2024$13,300+1.6%
2023$13,094+0.1%
2022$13,087+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953