Skip to content

938 Chancellor Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Feb 23, 2012

Property Information

Block353
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,700
43%
Improvement Value:$192,100
57%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440+2.0%
2024$8,271+1.6%
2023$8,143+0.1%
2022$8,139+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,500

To:

Sq Ft1,276DeedBook 12355, Page 9137

Property Built

Built

Year Built: 1953