Skip to content

260 40th. St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 12, 2015

Property Information

Block356
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,700
46%
Improvement Value:$191,100
54%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,186+2.0%
2024$8,022+1.6%
2023$7,898+0.1%
2022$7,894+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5925, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1953