Skip to content

14 Wolf Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block244
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,600
59%
Improvement Value:$151,900
41%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,003+2.0%
2024$6,862+1.6%
2023$6,756+0.1%
2022$6,753+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953