Skip to content

14 Lentz Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block357
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,200
50%
Improvement Value:$160,600
50%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.0%
2024$5,788+1.6%
2023$5,698+0.1%
2022$5,695+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 20211, Page 2144

Property Built

Built

Year Built: 1953