Skip to content

1424 Springfield Avenue

Irvington, NJ 07111

Built 1000
Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block371
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2FAM/1STR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,100
32%
Improvement Value:$255,500
68%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,952+0.0%
2024$13,946+1.6%
2023$13,729+0.1%
2022$13,714+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 20150, Page 92096

Property Built

Built

Year Built: 1000