Skip to content

56 Becker Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block371
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,200
43%
Improvement Value:$180,400
57%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,381+2.0%
2024$7,233+1.6%
2023$7,121+0.1%
2022$7,117+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953