Skip to content

13-15 Elmwood Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953
Other Exempt

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block375
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,645
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,300
34%
Improvement Value:$263,300
66%
Total Assessment$401,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$7,309+5.9%
2018$6,901+2.5%
2017$6,735-0.6%
2016$6,777-13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,459DeedBook 20230, Page 20668

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 6093, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1953