Skip to content

119 Elmwood Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Oct 9, 2012

Property Information

Block375
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,181
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,100
38%
Improvement Value:$230,000
62%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,044+2.0%
2024$7,883+1.6%
2023$7,761+0.1%
2022$7,757+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953