Skip to content

1035 Sanford Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1908

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 19, 2008

Property Information

Block378
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
24%
Improvement Value:$361,200
76%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,512+2.0%
2024$9,322+1.6%
2023$9,178+0.1%
2022$9,173+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908