Skip to content

1288-1290 Springfield Ave

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block379
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description4APTS/1OFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
39%
Improvement Value:$310,700
61%
Total Assessment$513,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,917+0.0%
2024$19,908+1.6%
2023$19,599+0.1%
2022$19,577+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0