Skip to content

19-21 Rich St.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Feb 11, 2009

Property Information

Block38
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,500
37%
Improvement Value:$320,800
63%
Total Assessment$512,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,924+2.0%
2024$8,745+1.6%
2023$8,610+0.1%
2022$8,605+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$109,900

To:

Sq Ft2,457DeedBook 12184, Page 3997

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6151, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1925