Skip to content

28 Oakland St.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block47
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,112
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,200
32%
Improvement Value:$315,100
68%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,750+2.0%
2024$8,575+1.6%
2023$8,442+0.1%
2022$8,438+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5859, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1923