Skip to content

1063 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2024

Property Information

Block215
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
24%
Improvement Value:$385,600
76%
Total Assessment$506,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,943+43.0%
2024$9,747+1.6%
2023$9,596+0.1%
2022$9,591+2.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft3,136DeedBook 20230, Page 57561Recorded9/25/2023

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 20160, Page 92250Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12248, Page 25

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12212, Page 9114

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12040, Page 4156

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 6141, Page 372

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5943, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1913