Skip to content

252-254 Madison Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block48
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description4 FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,672
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,400
22%
Improvement Value:$470,000
78%
Total Assessment$606,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,253+2.0%
2024$13,968+1.6%
2023$13,752+0.1%
2022$13,745+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953