Skip to content

51 Allen St.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$30,383
Last Sale Date
Aug 13, 2022

Property Information

Block48
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,623
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
57%
Improvement Value:$136,900
43%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+2.0%
2024$6,917+1.6%
2023$6,810+0.1%
2022$6,807+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,383

To:

Sq Ft1,250DeedBook 20220, Page 78779

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5830, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1923