Skip to content

50 Tichenor Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block126
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
37%
Improvement Value:$227,000
63%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+2.0%
2024$7,931+1.6%
2023$7,809+0.1%
2022$7,805+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$29,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 20160, Page 14588

Property Sale

Sale
$8,000

From:

To:

Sq Ft1,595DeedBook 20160, Page 3805Recorded1/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1923