Skip to content

215-217 Orange Ave

Irvington, NJ 07111

Built 1950

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block49
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
20%
Improvement Value:$683,800
80%
Total Assessment$854,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,748+2.0%
2024$20,332+23.3%
2023$16,484+0.1%
2022$16,476+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

To:

Sq Ft4,224DeedBook 20210, Page 87459

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5976, Page 698

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5976, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1950