Skip to content

173 Laurel Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 12, 2016

Property Information

Block4
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
40%
Improvement Value:$257,800
60%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,153+2.0%
2024$8,970+1.6%
2023$8,831+0.1%
2022$8,827+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959