Skip to content

169 Laurel Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1912

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block4
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,427
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
48%
Improvement Value:$191,300
52%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,821+2.0%
2024$7,664+1.6%
2023$7,546+0.1%
2022$7,542+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,358DeedBook 20230, Page 44457

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6243, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1912