Skip to content

863 18th. Ave.

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block56
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description20 APTS
Dwellings20
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$700,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394+2.0%
2024$12,146-32.3%
2023$17,937+0.1%
2022$17,928+2.8%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-019245-09

Closed
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1