Skip to content

41 Western Pkwy.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block62
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
25%
Improvement Value:$326,100
75%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,178+2.0%
2024$8,994+1.6%
2023$8,855+0.1%
2022$8,850+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 12413, Page 424

Property Sale

Sale
$278,100
DeedBook 12027, Page 9181

Property Built

Built

Year Built: 1925