Skip to content

782-786 18th.Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block62
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2FAM/STR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
40%
Improvement Value:$273,600
60%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,698+2.0%
2024$12,444+1.6%
2023$12,251+0.1%
2022$12,245+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 20190, Page 68836

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6250, Page 165