Skip to content

323 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block63
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,675
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
26%
Improvement Value:$394,200
74%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,880+97.3%
2024$10,075+1.6%
2023$9,919+0.1%
2022$9,914+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft3,264DeedBook 20240, Page 9732Recorded2/20/2024

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 12358, Page 6792

Property Built

Built

Year Built: 1926