Skip to content

315 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Date
Sep 23, 2013

Property Information

Block63
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
31%
Improvement Value:$316,200
69%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,178+2.0%
2024$8,994+1.6%
2023$8,855+0.1%
2022$8,850+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926