Skip to content

255-257 Munn Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block64
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,740
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,400
24%
Improvement Value:$478,700
76%
Total Assessment$633,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394+2.0%
2024$12,146+1.6%
2023$11,958+0.1%
2022$11,952+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927