Skip to content

259-261 Munn Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,740
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,700
29%
Improvement Value:$389,100
71%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,960+2.0%
2024$14,660+1.6%
2023$14,433+0.1%
2022$14,426+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,808DeedBook 20180, Page 87066Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft3,808DeedBook 20170, Page 97703Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 12277, Page 1559

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12011, Page 5930

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6147, Page 459

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5966, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1927