Skip to content

270 Orange Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2026

Property Information

Block66
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class33
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,600
61%
Improvement Value:$82,000
39%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,147+2.0%
2024$6,024+1.6%
2023$5,931+0.1%
2022$5,928+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948