Skip to content

380 Vermont Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block77
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,400
38%
Improvement Value:$245,300
62%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,210+2.0%
2024$10,986+1.6%
2023$10,816+0.1%
2022$10,811+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,082DeedBook 20210, Page 90101

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 20180, Page 23672Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 20170, Page 55499Recorded6/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953