Skip to content

153 Madison Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1916

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block79
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
43%
Improvement Value:$187,100
57%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+2.0%
2024$6,814+1.6%
2023$6,708+0.1%
2022$6,705+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916