Skip to content

214 Vermont Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 9, 2005

Property Information

Block56
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,677
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,700
40%
Improvement Value:$212,700
60%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498+2.0%
2024$7,348+1.6%
2023$7,235+0.1%
2022$7,231+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925