Skip to content

109 Florence Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1912

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jun 8, 2004

Property Information

Block7
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,695
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,900
39%
Improvement Value:$288,600
61%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+2.0%
2024$10,361+1.6%
2023$10,200+0.1%
2022$10,195+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft2,695DeedBook 6087, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1912