Skip to content

150 Headley Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Dec 28, 2007

Property Information

Block7
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
45%
Improvement Value:$224,500
55%
Total Assessment$408,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+2.0%
2024$8,441+1.6%
2023$8,311+0.1%
2022$8,307+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953