Skip to content

1073 Springfield Ave

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block80
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionRESTAURANT/2APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
68%
Improvement Value:$110,000
32%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,611+0.0%
2024$13,605+1.6%
2023$13,394+0.1%
2022$13,378+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0