Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1071 Springfield AveIrvington, NJ 07111
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2007
Property Information
Block80
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page16
Building Details
Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$345,600
31%
Improvement Value:$769,100
69%
Total Assessment$1,114,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $43,197 | +0.0% |
| 2024 | $43,176 | +1.6% |
| 2023 | $42,506 | +0.1% |
| 2022 | $42,458 | +2.7% |
Property History
No events match the selected filters.