Skip to content

29 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 26, 2007

Property Information

Block84
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1OFF BLDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,800
10%
Improvement Value:$1,130,200
90%
Total Assessment$1,256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,731+2.0%
2024$37,956+1.6%
2023$37,369+0.1%
2022$37,350-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

DeedBook 12042, Page 8567