Skip to content

25 Brookside Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block86
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,700
96%
Improvement Value:$5,100
4%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,838+2.0%
2024$5,721+1.6%
2023$5,632+0.1%
2022$5,629+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 20240, Page 720

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 20230, Page 35739Recorded6/14/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 20221, Page 7615