Skip to content

61 Delmar Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2022

Property Information

Block94
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
36%
Improvement Value:$236,300
64%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,786+2.0%
2024$6,650+1.6%
2023$6,547+0.1%
2022$6,544+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,408DeedBook 20191, Page 9880Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 12198, Page 4164

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6169, Page 373

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6083, Page 760

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5815, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1955