Skip to content

148 Brookside Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jun 6, 2005

Property Information

Block97
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,300
32%
Improvement Value:$277,500
68%
Total Assessment$406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,098+2.0%
2024$5,976+1.6%
2023$5,883+0.1%
2022$5,880+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft2,090DeedBook 6203, Page 239

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 6086, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1924